Jak na przestrzeni lat ewoluował polski mundur wojskowy?
- Szczegóły
Od początków niepodległej Polski aż po czasy współczesne mundur wojskowy przechodził przez liczne przemiany, które odzwierciedlały historyczne i polityczne zmiany w kraju. Razem ze zmieniającymi się normami społecznymi oraz technologicznymi osiągnięciami polski mundur wojskowy ewoluował, aby sprostać wyzwaniom swoich czasów.
Jak zmieniał się polski mundur wojskowy?
Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku polski mundur wojskowy zaczął rodzić się na nowo. W tym okresie Polska starała się o swoje miejsce na arenie międzynarodowej, dlatego też mundury wojskowe miały odzwierciedlać ducha patriotyzmu i chwały narodu. Wzorowane były głównie na umundurowaniu armii carskiej i pruskiej, gdyż część kadry wojskowej pochodziła właśnie z tych armii.
Mundury wojskowe w tym okresie charakteryzowały się prostotą i funkcjonalnością. Głównym kolorem było khaki, kolory okręgów korpusów oznaczano za pomocą lamówek na kołnierzach oraz sznurów na czapkach rogatywkach. Mundury były różnorodne, zgodnie z rodzajami wojsk, np. piechota nosiła rogatywkę z otokiem w kolorze granatowym, artyleria – czerwonym, kawaleria – szkarłatnym.
Jak wyglądały polskie mundury wojskowe w czasie drugiej wojny światowej?
W czasie II wojny światowej Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie i polska partyzantka musiały dostosować swoje umundurowanie do warunków panujących na froncie. Polskie jednostki walczące u boku aliantów przejęły część umundurowania brytyjskiego i amerykańskiego, jednak z zachowaniem polskich oznak rozpoznawczych. Najbardziej charakterystycznym elementem były szare mundury wojsk lądowych oraz granatowe mundury lotnicze.
W Polsce pod okupacją niemiecką i sowiecką mundury partyzantów Armii Krajowej oraz innych organizacji konspiracyjnych były skromne i pozbawione wszelkich zbędnych zdobień. Często wykorzystywano elementy mundurów przedwojennych, a także opancerzenie zdobyte na wrogu.